Najczęściej robi się podbitkę z paneli z PCW, bo łatwo się je przycina i montuje, a przede wszystkim dlatego, że są najtańsze i najłatwiej je kupić. Są dostępne w kilku wzorach i kolorach, mogą mieć nadaną strukturę słojów drewna albo wykończenie naśladujące jego kolorystykę.
Co zrobić zamiast podbitki?
Tynkowany betonowy okap to rozwiązanie, które przetrwa długie lata. Na pewno dłużej niż tradycyjna podbitka. Podobny efekt wykończenia okapu można osiągnąć, układając tynk na podkładzie z płyt OSB, przymocowanych do drewnianej podkonstrukcji.
Jaki jest koszt podbitki dachowej?
Ceny materiałów kształtują się różnie. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem okazuje się podbitka z PVC, ponieważ za metr kwadratowy tego materiału należy zapłacić 20-30 zł. Ceny drewnianej podbitki kształtują się na poziomie 30-40 zł/m2.
Jaka podbitka jest najlepsza?
Zanim wybierzesz odpowiednią podbitkę dachową, dokonaj pomiarów i dopasuj rozwiązanie do rodzaju budynku – w przypadku nowoczesnych konstrukcji idealna będzie blacha, zaś w tradycyjnym budownictwie najlepiej sprawdzą się podbitki z drewna albo materiałów drewnopochodnych.
Co najpierw podbitka czy ocieplenie?
podbitkę dachową czy ocieplenie? Na pierwszy rzut oka każde z dwóch rozwiązań tej zagadki ma swoje plusy. W rzeczywistości jednak stare, budowlane wygi nie mają żadnych wątpliwości: zacząć należy od ocieplenia, a dopiero później przystąpić do montażu podbitki dachowej.
Czy w Podbitce musi być wentylacja?
Przestrzeń znajdującą się pod okapem zabudowuje się zwykle za pomocą podbitki dachowej – i tutaj właśnie powinny znajdować się wspomniane otwory wentylacyjne. Podczas montażu podsufitki warto pamiętać o tym, że wielkość otworów wentylacyjnych zależy od materiału, z którego jest ona wykonana.
Co lepsze Podbitka czy nadbitka?
Jeśli chodzi o trwałość, nadbitka wydaje się być wyborem lepszym. Jej mocne ukrycie w konstrukcji dachu sprawia, iż nie są one narażone na działanie czynników atmosferycznych. Zdecydowanie rzadziej wymaga ona w związku z tym konserwacji.
Jaka podbitka drewniana czy plastikowa?
Zaletą podbitki z PCV jest jej trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Jest niepodatna na korozję, pleśń i grzyby. Nie wymaga konserwacji i łatwo się ją montuje.
Kiedy robi się podbitkę?
Podbitkę daje się po tynkowaniu najpierw montując na ścianę łatę potem J-kanał. Jak zamontujesz przed tynkowaniem to tynkarze ci ją wybrudzą a poza tym dojdzie ci grubość tynku i tynk zasłoni J-kanał.
Jaką grubość podbitki?
Grubość desek na podbitkę nie powinna być mniejsza niż 14 mm. Deski powinny być wyposażone w pióro i wpust gdyż niweluje to ewentualną pracę drewna i zabezpiecza okap dachu przed rozszczelnieniem. Dodatkowo należy pamiętać o obustronnym zabezpieczeniu podbitki specjalnym środkiem impregnującym.
Jaką grubość płyty OSB na podbitkę?
płyta OSB np. o grubości przynajmniej 12 mm, styropian np. o grubości 1 cm klejony na piankę, warstwa siatki styropianowej, tynk, aby efekt wizualny był zbieżny z elewacją domu.
Co zamiast OSB na podbitkę?
Deski na podbitkę z drewna mogą mieć krawędzie proste, frezowane na wpust i pióro lub wręby. Bardzo istotne jest pozostawienie szczelin wentylacyjnych pomiędzy deskami. Tańszą alternatywą dla podbitki z drewna są podbitki drewnopochodne, które można wykonać z wiórów drzewnych.
Ile za m2 podbitki drewnianej?
Podbitka świerkowa w szeroki wybór – … Cena z ogłoszenia dotyczy podbitki 12,5 mm – 53,00 zł brutto/m2 Oferta ważna do wyczerpania zapasów…
Jak prawidłowo zrobić podbitkę?
Podbitkę można montować do wystających końców krokwi lub na dodatkowym ruszcie. Montaż podbitki dachowej do krokwi. Elementy tak mocowanej podbitki są ustawione równolegle do połaci dachowej. Listwy montażowe przybija się prostopadle do krokwi – tuż przy ścianie oraz przy desce okapowej.
Jak dobrać kolor podbitki dachowej?
Kolor podbitki należy dobierać pod względem estetycznym. Powinien on pasować do innych elementów domu, jak orynnowanie, stolarka okienna i drzwiowa czy też dach. Dobry wybór barwy może podkreślić styl i wygląd budynku, jednak niewłaściwy, przypadkowy dobór kolorystyczny stworzy niezbyt przyjemną optycznie kompozycję.
Z jakiego drewna zrobić podbitka?
Do wykonania podbitki drewnianej wykorzystuje się najczęściej drewno sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe. Powinno być ono dobrze wysuszone (najlepiej, aby wilgotność desek nie przekraczała 16%). Dobrze też wybrać deski na podbitkę już zaimpregnowane.
Co lepsze Podbitka czy nadbitka?
Jeśli chodzi o trwałość, nadbitka wydaje się być wyborem lepszym. Jej mocne ukrycie w konstrukcji dachu sprawia, iż nie są one narażone na działanie czynników atmosferycznych. Zdecydowanie rzadziej wymaga ona w związku z tym konserwacji.
Jaka podbitka drewniana czy PCV?
Cena podbitki dachowej Najekonomiczniej będzie wykonać podbitkę PCV, ale najbardziej trwałym rozwiązaniem będzie podbitka drewniana. W przypadku podbitki okapu z impregnowanych desek sosnowych za same materiały zapłacimy ok. 26-38 zł/m2. Koszt materiałów na podbitkę z PCV to wydatek rzędu 20-30 zł/m2.
Jak zrobić podbitkę z płyty OSB?
Do krokwi przykręcamy płyty OSB, które następnie pokrywamy bitumizowaną tekturą lub styropianem. Materiał dodatkowo zabezpieczamy z pomocą włókna szklanego. Podłoże przygotowane w ten sposób pokrywamy tynkiem silikonowym w dowolnym kolorze. Podbitka wymaga szczelin wentylacyjnych lub specjalnych kratek wentylacyjnych.