Kiedy potrzebne są jętki?

Jętki stosuje się w dachach stromych o różnym kącie nachylenia. Możemy wyróżnić 2 podstawowe rodzaje dachów jętkowych: Więźba krokwiowo-jętkowa (dach jętkowy klasyczny) – dotyczy konstrukcji o niedużej rozpiętości (maksymalnie 9 metrów),najczęściej o wysokim spadku (nachylenie w graniach 40-60 stopni).

Jak wzmocnić dach jętkowy?

Celem wzmocnienia dachu jętkowego i uodpornienia go na siłę wiejącego wzdłuż wiatru, wykorzystuje się specjalne wiatrownice. Najczęściej mają one postać mocowanych do krokwi desek lub łat ukośnych.

Jaką długość krokwi bez podparcia?

Maksymalna długość krokwi nie powinna przekraczać 5 m. Maksymalny rozstaw krokwi to 80 do 120 cm. Więźba jętkowa. Stosuje się najczęściej w domach z poddaszem użytkowym, na dach dwuspadowy, którego szerokość wynosi od 6 do 9 m, ale dopuszczalne jest maksymalna długość krokwi do 12 m.

Kiedy dach Krokwiowy?

Dlatego krokwie są tutaj dodatkowo wzmacniane poprzez poziome więzary jętkowe. Dach krokwiowo jętkowy ma więzary jętkowe w połowie wysokości lub w ok. 2/3 długości krokwi, licząc od dolnego oparcia. Dach krokwiowo jętkowy stosuje się zazwyczaj, gdy nachylenie połaci wynosi od 35 do 60 stopni.

Co lepsze jętki czy kleszcze?

Wybrałbym jętki. To jakieś koszmarne nieporozumienie albo konstruktor amator! Jętki to elementy konstrukcyjne działające na ściskanie z reguły usytuowane w 2/3 długości krokwi od murłaty. Kleszcze to elementy konstrukcyjne działające na rozciąganie montowane z reguły bliżej kalenicy.

Jaką długość jętki?

Jętki dzielą krokwie na dwa odcinki przy proporcji 2:1. Z reguły długość jętki nie przekracza 3,5 m. Miejsce montażu to niewielka odległość od kalenicy. Najczęściej spotykane wymiary jętek to 12 x 1 4, 12 x 16, 14 x 16, 16 x 18, 16 x 20 cm.

Zobacz także:  Jak się robi tynki tradycyjne?

Czy można podnieść jętki?

Być może da się podnieść o wysokość starych „jętek” lub trochę mniej. Na stare jętki stawiasz nowe „jętki” mocując je do krokwi i do istniejących „jętek”. Stare „jętki wycinasz po długości pozostawiając fragmenty (długości np. po 30-50cm) przy połączeniu z krokwią i płatwią.

Co ile daje się krokwie?

Typowy rozstaw krokwi wynosi 80–120 cm. Zróżnicowanie rozstawu na połaci dachu może wynikać z konieczności ominięcia kominów oraz montażu okien połaciowych.

Jaką wysokość jętki?

Więźba krokwiowo-jętkowa – stosowana w dachach o rozpiętości 5–7,5 m. Każda para krokwi jest w niej usztywniona poziomą belką (jętką), umieszczoną na wysokości równej 2/3 długości krokwi – licząc od jej dolnego oparcia.

Po co są jętki?

Jętka, a może dokładniej jętka dachowa (nie mylić z owadem o tej samej nazwie) – jest to pozioma belka łącząca krokwie. Jej celem jest usztywnienie i wzmocnienie konstrukcji dachu. Gdy jętki mocowane są bardzo blisko kalenicy, wtedy często nazywa się je grzędami.

Co odstrasza jętki?

Jak się pozbyć jętek? Aby uniknąć inwazji jętek i innych owadów latających należy rozpylić w okolicach okiennic i na balkonie środek o intensywnym zapachu. Świetnie sprawdza się tu olejki eteryczne z miętą, goździkiem czy lawendą. Okna i drzwi balkonowe można spryskać również mieszanką wody z octem.

Czym żywią się jętki?

Pożywienie. Dorosłe osobniki nie przyjmują pokarmu. Larwy odżywiają się martwą materią organiczną, glonami.

Jak pracują jętki?

Jętka pracuje jak rozpora, stanowi sprężystą podporę dla krokwi. Newralgicznym miejscem w dachu krokwiowo-jętkowym jest oparcie dolnego końca krokwi. Krokwie należy opierać na stopach i ścianach za pomocą murłaty.

Related Posts

10 najważniejszych pytań o domach z płaskim dachem

Domy z płaskim dachem są jednym z najbardziej popularnych rodzajów domów na świecie. Nie tylko wyglądają one imponująco, ale są też bardzo funkcjonalne. Jeśli jednak nie masz…

7 wskazówek dotyczących wycinki drzew na działce budowlanej

Zmiana krajobrazu to dla wielu osób stresujące doświadczenie. Jednak czasami jest konieczna, na przykład wtedy, gdy chcemy postawić dom na działce budowlanej. Oto 7 wskazówek, które pomogą…

Cena windy zewnętrznej: ile można się spodziewać za instalację i utrzymanie?

Winda zewnętrzna jest jednym z tych elementów wyposażenia, które mogą się przydać w każdym gabinecie lekarskim, szpitalu czy też innym podobnym miejscu. Jest to jeden z najważniejszych…

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o gruntach ornych i budowie domu

Od czego zależy gruntowa stabilność? Jakie są typowe problemy gruntu podczas budowy domu? Czy na każdym rodzaju gruntu można wybudować dom? Na te i inne pytania odpowiemy…

6 pytań i odpowiedzi na temat postawienia domku letniskowego na działce rolnej

Coraz więcej osób decyduje się na postawienie domku letniskowego na działce rolnej. Jest to świetna opcja dla tych, którzy chcą mieć swój własny kawałek ziemi, a jednocześnie…

Co to jest strop typu filigran?

Strop filigran jest połączeniem prefabrykowanych płyt żelbetowych z nadbetonem. Płyty prefabrykowane są w profesjonalnym zakładzie, a następnie dowożone na budowę. Występują one w rozmaitych rozmiarach, jednak najpopularniejsza…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.