Folia paroizolacyjna, jako szczelna, musi mieć bardzo małą paroprzepuszczalność, rzędu kilku g/m2/24 h, i jak najwyższy współczynnik Sd (kilkadziesiąt, często ponad 100 m).
Kiedy nie stosować folię paroizolacyjna?
Nazywa się ją aktywną paroizolacją, gdyż jej opór dyfuzyjny dostosowuje się do poziomu ciśnienia i wilgotności. Ma budowę warstwową. Nie stosuje się jej w pomieszczeniach o dużej wilgotności jak łazienki, czy kuchnie. Folie metalizowane z polietylenu lub polipropylenu mają budowę warstwową i ekran aluminiowy.
Jaką folia na wełnę na poddaszu?
Folia paroizolacyjna (zwana również folią paroprzepuszczalną) to doskonały sposób na to, aby zminimalizować poziom wilgoci wewnątrz budynku. Dzięki niej można sprawić, że konstrukcja stanie się bardziej odporna na parę wodną. Jest ona najczęściej wykorzystywana, jako element systemu ocieplenia poddasza użytkowego.
Gdzie dajemy folię paroizolacyjna?
Folię paroizolacyjną montuje się na poddaszach. Układa się ją pomiędzy płytami kartonowo-gipsowymi a termoizolacją. Należy dopilnować fachowców, by stosowali się dokładnie do wskazówek podanych przez producenta w instrukcji montażu.
Czy wełna może dotykać folii paroizolacyjnej?
Po pierwsze odsunąć wełnę od krycia wstępnego (folii) na odległość 3cm. Jednocześnie nie wolno dopuszczać do ściśnięcia wełny. Wełnę zabezpieczyć od wewnątrz pomieszczenia właściwą paroizolacją.
Czy trzeba dawać folię paroizolacyjna?
Folia paroizolacyjna jest potrzebna w przegrodach budowlanych zewnętrznych (ściany zewnętrzne, stropodachy, dachy), gdzie może dochodzić do wykroplenia się pary wodnej w wyniku nagłego ochłodzenia powietrza.
Po co stosuje się folia na poddaszu?
Nawet jeśli niewielka ilość pary dostanie się do izolacji cieplnej i dojdzie do jej wykroplenia, wilgoć stopniowo odparuje przez membranę dachową bez trwałego zawilgocenia dachu. Folia paroizolacyjna jest niezbędna, gdy na poddaszu mamy jedynie wentylację grawitacyjną.
Jak ocieplić poddasze gdy nie ma folii?
Dach nadaje się do ocieplenia tylko za pomocą celulozy impregnowanej solami boru. Jest to metoda wdmuchiwania w najbardziej niedostępne punkty połaci dachowej. Tu nawet jest nie wskazana żadna folia, nawet paroizolacja.
Czy dawać folię pod wełnę na stropie?
Wykonanie ocieplenia poddasza krok po kroku Duza wilgośc może dostać się do materiału izolacyjnego jakim bardzo często jest styropian. Aby nie dopuścić do podlania tego materiału i pogorszenia swoich parametrów izolujących kładzie się folię pod styropian na stropie. Dzięki niej jest on dodatkowo chroniony.
Jaką folia na strychu?
Nawet podczas wstępnego krycia dachu w wersji „papa na deskowaniu” warto zastosować folię paroprzepuszczalną, która będzie potrzebna, jeśli w przyłości poddasze ma być przystosowane do zamieszkania. Folia paroprzepuszczalna powinna być zamocowana przez przybicie kontrłat, do których dopiero należy przybijać deskowanie.
Jaką grubość folii paroizolacyjnej?
Paroizolację wykonuje się najczęściej z polietylenu niezbrojonego o grubości 0,2 mm, choć są też dostępne folie 0,15 – 0,4 mm. Droższe, mocniejsze i bardziej odporne na rozerwania są folie z tworzywa HDPE, bo zbrojone siatką z polietylenu o wysokiej gęstości.
Jaką folia na strychu?
Nawet podczas wstępnego krycia dachu w wersji „papa na deskowaniu” warto zastosować folię paroprzepuszczalną, która będzie potrzebna, jeśli w przyłości poddasze ma być przystosowane do zamieszkania. Folia paroprzepuszczalna powinna być zamocowana przez przybicie kontrłat, do których dopiero należy przybijać deskowanie.
Jaka folia paroizolacyjna na dach?
Najlepsze będą te folie dachowe, których paroprzepuszczalność mieści się w przedziale 800-4000 g/m2/24 h. Oczywiście im jest ona wyższa, tym lepiej. Folie takie, w przeciwieństwie do folii niskoparoprzepuszczalnych, mogą się stykać z warstwą termoizolacji.
Jaka folię na wełnę?
Powłoka z folii paroprzepuszczalmej zapewnia również dodatkowa ochronę – osłania wełnę mineralną przed mechanicznym uszkodzeniem, wydmuchiwaniem włókien przez wiatr oraz wnikaniem wody opadowej przedostającej się przez nieszczelności w pokryciu dachowym lub elewacji.