Dlatego paroizolację umieszcza się od środka domu (Fot. 1), tuż za obudową poddasza z płyt gipsowo-kartonowych. Mimo swojej nazwy paroizolacja nie odcina całkowicie pary wodnej od dachu i jego ocieplenia. Folia polietylenowa, która jest najczęściej używana w takim charakterze, nie jest bowiem całkowicie paroszczelna.
Kiedy nie stosować folię paroizolacyjna?
Nazywa się ją aktywną paroizolacją, gdyż jej opór dyfuzyjny dostosowuje się do poziomu ciśnienia i wilgotności. Ma budowę warstwową. Nie stosuje się jej w pomieszczeniach o dużej wilgotności jak łazienki, czy kuchnie. Folie metalizowane z polietylenu lub polipropylenu mają budowę warstwową i ekran aluminiowy.
Czy wełna może dotykać folii paroizolacyjnej?
Po pierwsze odsunąć wełnę od krycia wstępnego (folii) na odległość 3cm. Jednocześnie nie wolno dopuszczać do ściśnięcia wełny. Wełnę zabezpieczyć od wewnątrz pomieszczenia właściwą paroizolacją.
Jaką dać folię na poddasze?
Folia paroizolacyjna (zwana również folią paroprzepuszczalną) to doskonały sposób na to, aby zminimalizować poziom wilgoci wewnątrz budynku. Dzięki niej można sprawić, że konstrukcja stanie się bardziej odporna na parę wodną. Jest ona najczęściej wykorzystywana, jako element systemu ocieplenia poddasza użytkowego.
Czy trzeba dawać folię paroizolacyjna?
Folia paroizolacyjna jest potrzebna w przegrodach budowlanych zewnętrznych (ściany zewnętrzne, stropodachy, dachy), gdzie może dochodzić do wykroplenia się pary wodnej w wyniku nagłego ochłodzenia powietrza.
Jak ocieplić poddasze gdy nie ma folii?
Dach nadaje się do ocieplenia tylko za pomocą celulozy impregnowanej solami boru. Jest to metoda wdmuchiwania w najbardziej niedostępne punkty połaci dachowej. Tu nawet jest nie wskazana żadna folia, nawet paroizolacja.
Gdzie dajemy folię paroizolacyjna?
Folię paroizolacyjną montuje się na poddaszach. Układa się ją pomiędzy płytami kartonowo-gipsowymi a termoizolacją. Należy dopilnować fachowców, by stosowali się dokładnie do wskazówek podanych przez producenta w instrukcji montażu.
Którą stroną kładzie się folię paroizolacyjna?
Każdą folię paroizolacyjną należy montować zgodnie z instrukcją podaną przez jej producenta. W przypadku folii paroizolacyjnych SIGA Majrex®, SIGA Majpell 5, Isofloc Active i Isofloc Static sd 2, montuje się je zadrukowaną stroną do wnętrza pomieszczenia.
Czy trzeba kłaść folię pod wełnę?
Folia paroizolacyjna powinna być ułożona na stropie zanim została rozłożona izolacja z wełny. W obecnej sytuacji lepiej będzie usunąć folię i pozostawić możliwość swobodnego odparowania kondensatu.
Jaką folia na strychu?
Nawet podczas wstępnego krycia dachu w wersji „papa na deskowaniu” warto zastosować folię paroprzepuszczalną, która będzie potrzebna, jeśli w przyłości poddasze ma być przystosowane do zamieszkania. Folia paroprzepuszczalna powinna być zamocowana przez przybicie kontrłat, do których dopiero należy przybijać deskowanie.
Czy dawać folię pod wełnę na stropie?
Wykonanie ocieplenia poddasza krok po kroku Duza wilgośc może dostać się do materiału izolacyjnego jakim bardzo często jest styropian. Aby nie dopuścić do podlania tego materiału i pogorszenia swoich parametrów izolujących kładzie się folię pod styropian na stropie. Dzięki niej jest on dodatkowo chroniony.
Którą stroną kładzie się folię paroizolacyjna?
Każdą folię paroizolacyjną należy montować zgodnie z instrukcją podaną przez jej producenta. W przypadku folii paroizolacyjnych SIGA Majrex®, SIGA Majpell 5, Isofloc Active i Isofloc Static sd 2, montuje się je zadrukowaną stroną do wnętrza pomieszczenia.
Jak położyć folię paroizolacyjna na stropie?
Folia powinna być cała, nie wolno jej przebijać wkrętami itp. Dlatego paroizolację montuje się na stropie i zalewa posadzką, a nie w drugą stronę.
Którą stroną kładziemy folię paroprzepuszczalną?
Z reguły folia paroizolacyjna na poddasze ma naniesione nadruki i siatkę ułatwiającą równe przycięcie materiału. Te nadruki mają znaleźć się wewnątrz poddasza podczas montażu folii paroizolacyjnej. To wyjaśnia którą stroną żółta folia paroizolacyjna powinna być zamontowana.
Czym kleić folię paroizolacyjna?
Dla bardziej wymagających przeznaczone są jednostronne taśmy typu IZOTEC. Można także stosować taśmy dwustronne typu DUOTEC. Obydwa typy taśm nadają się także do paroizolacji aktywnych. Do folii metalizowanych paroizolacyjnych Tyvek-a (Airguard) należy stosować taśmy systemowe Tyveka.