Okap to dolna część dachu, którą wysuwa się poza obrys ścian zewnętrznych domu. Służy do ochrony ścian i elewacji domu przed opadami i zawilgoceniem. Latem, przy słonecznej pogodzie osłania wnętrza przed silnym nasłonecznieniem. W domach tradycyjnych okap spełnia rolę dodatkowej osłony.
Jaki powinien być okap dachu?
Najczęściej szerokość okapu wynosi od 50 do 90 cm. W jego części czołowej wykonuje się szczeliny, które służą przewietrzaniu przestrzeni pod pokryciem. Szczeliny zasysają powietrze i unoszą je w kierunku kalenicy. Przekrój szczelin wentylacyjnych powinien wynosić nie mniej niż 0,2 % powierzchni dachu.
Z czego okap dachu?
Klient planujący zabudowę okapu dachu ma do wyboru kilka materiałów. Do tych podstawowych zalicza się: drewno, PCV, płytę OSB oraz blachę powlekaną. Aby wybrać właściwy materiał należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Należą do nich trwałość, sztywność, sposób montażu, odporność na odbarwianie oraz cena.
Ile wystaje okap?
Najczęściej wystają one na 50-60 cm. To wymiar, który pozwala osłonić elewację, a jednocześnie nie naraża okapu na nadmierne podwiewanie przez wiatr. Fragmentu wysuniętej połaci nie ociepla się. Izolacja dachu kończy się na krawędzi budynku i łączy z izolacją ściany.
Co pierwsze na dach blacha czy rynny?
Pierwsze obróbki blacharskie Część obróbek blacharskich trzeba zamontować przed układaniem pokrycia, między innymi pas nadrynnowy odprowadzający skropliny spod pokrycia wprost do rynien.
Ile powinny wystawać krokwie?
Dla średniej jakości drewna można założyć, że projektowane krokwie w centralnej Polsce mogą się ugiąć około 6 mm dla zacięcia na murłate jak piszesz 4 cm z 18 cm przekroju. Dopuszczalne ugięcie według odpowiednich norm to 8 mm.
Jak zamontować okap dachu?
Podstawą jest pozostawienie w dolnej jego części wylotów powietrza w postaci szczelin, przez które powietrze będzie zasysane oraz unoszone w stronę szczytowej części dachu, a tym samym w trybie ciągłym przewietrzać będzie całą przestrzeń pod wykonanym z dachówek ostatecznym pokryciem.
Ile wystawic dach do rynny?
Aby poprawnie oszacować wysokość montażu rynien, należy pamiętać, że system rynnowy powinien wystawać poza zakończenie pokrycia dachowego o nie mniej niż połowę swojej szerokości. Natomiast linia, która przedłuża płaszczyznę dachu powinna przechodzić od 1 do 2 cm nad rynną.
Co na dach jednospadowy?
Czym pokryć dach jednospadowy? Dach jednospadowy może zostać pokryty tak naprawdę każdym materiałem, który nadaje się na dachy skośne. Są to więc takie materiały jak: dachówka betonowa i dachówka ceramiczna, blachodachówka, płaska blacha, blacha trapezowa, płytki włóknocementowe czy papa z posypką dekoracyjną.
Ile okapu do rynny?
Stąd też ważne jest, aby rynna nie wystawała poza płaszczyznę stanowiącą przedłużenie dachu. Unika się wtedy sytuacji, gdzie rynna stanowi jedyne oparcie dla zalegającego na połaci śniegu. Należy pamiętać, żeby pokrycie dachowe wchodziło w rynnę na głębokość wynoszącą przynajmniej 1/3 szerokości rynny.
Jak przedłużyć dach?
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest przedłużenie krokwi po za obrys budynku poprzez dołączenie do istniejących odpowiednich przedłużających belek drewnianych. Problem polega na tym, iż obecnie krokwie kończą się równo z murem i bezpośrednio na nim spoczywają – nie ma murłaty – załączone zdjęcie.
Gdzie jest kalenica dachu?
Kalenica to najwyżej położona linia dachu, gdzie zbiegają się przeciwległe połacie dachowe w budynku. Spełnia bardzo ważne funkcje, bowiem zazwyczaj jest najwyższym elementem budynku, a także miejscem, gdzie dokonuje się wentylacja przestrzeni warstw dachowych oraz pomieszczeń na poddaszu użytkowym domu.
Ile można wypuścić dach na łatach?
Wysunięcie elementów nośnych konstrukcji dachowej (krokwi, murłat i płatwi) poza ścianę szczytową nie może być zbyt duże – zwykle nie przekracza ono 60 cm.
Jak zrobić kosz na dachu?
W przypadku dachu z pełnym deskowaniem, blacha koszowa układana jest na dodatkowo zagęszczonych łatach, a dno kosza wykłada się papą termozgrzewalną. Natomiast w przypadku, gdy wybrano podkład w postaci membrany, przed jej ułożeniem należy dno kosza wyłożyć deskami, około 35 cm na każdą stronę, licząc od środka.
Gdzie jest kalenica dachu?
Kalenica to najwyżej położona linia dachu, gdzie zbiegają się przeciwległe połacie dachowe w budynku. Spełnia bardzo ważne funkcje, bowiem zazwyczaj jest najwyższym elementem budynku, a także miejscem, gdzie dokonuje się wentylacja przestrzeni warstw dachowych oraz pomieszczeń na poddaszu użytkowym domu.
Z czego zbudowany jest dach?
Za główne składowe dachu uznaje się połać, więźbę, kalenicę, kosz, okap, naczółek, naroże oraz przyczółek. Z kolei do pozostałych elementów górnej części budynku zaliczyć można komin, system rynnowy, wyłaz, ławę kominiarską, podbitkę oraz okno dachowe/lukarnę.
Czy muszę mieć pozwolenie na przedłużenie dachu?
Jeśli przebudowa dachu spowoduje powiększenie obszaru oddziaływania budynku na posesje sąsiednie, niezbędne jest pozwolenie na budowę. Należy o nie wystąpić także wtedy, gdy planujemy wymienić pokrycie budynku wpisanego do rejestru zabytków lub objętego ochroną konserwatorską.
Czy można wypuscic dach poza obrys budynku?
Wysunięcie okapu dachu poza obrys budynku, zakwalifikowane przez nadzór budowlany jako nieistotne odstępstwo od udzielonego pozwolenia na budowę, powinno być opisane i wraz z rysunkiem zatwierdzone przez projektanta.
Czy dach może wychodzić na działkę sąsiada?
„Wejście” z dachem w obrys sąsiedniej posesji wymaga uzyskania zgody od jej właściciela i może Pan zablokować takie rozwiązanie.