W porównaniu do popularnych pap na lepiku, folie odznaczają się znacznie większą elastycznością i wytrzymałością na uszkodzenia, co pozwala zapewnić ciągłość izolacji w miejscu zagięcia materiału. Sprawi to, że izolacja fundamentów będzie trwała i efektywna.
Po co folią pod fundament?
Natomiast folii budowlanej używa się wyłącznie jako materiału zabezpieczającego wykop przed obsypywaniem się ścianek i mieszaniu betonu z gruntem w czasie wylewania ław fundamentowych.
Jak kłaść folie na fundament?
1. Napinamy arkusz folii kubełkowej na ścianie fundamentowej (kubełkami do środka) Szerokość arkusza dopasowujemy do szerokości fundamentu (lepiej, żeby pas folii był szerszy od szerokości fundamentu). 2. Następnie mocujemy folię kubełkową do fundamentu, w zależności od podłoża, gwoździami lub wkrętami.
Jaka folią do fundamentów?
Folie płaskie – są najczęściej stosowanym materiałem do wykonywania izolacji przeciwwodnej fundamentów. Wyprodukowane z polichlorku winylu (PVC) lub polietylenu (PE), charakteryzują się zdecydowanie większą wytrzymałością od papy i jednocześnie zapewniają odpowiednią hydroizolacyjność w typowych warunkach gruntowych.
Co zamiast papy na fundament?
Najpopularniejszym materiałem do wykonywania hydroizolacji poziomej jest papa asfaltowa na lepiku asfaltowym lub termozgrzewalna. Taki wybór wynika z odporności tych materiałów na uszkodzenia mechaniczne powstające podczas stawiania ścian. Papę można zastąpić grubą folią z PCW.
Na co przykleić folie fundamentową?
Ważne, żeby dolna krawędź izolacji z papy lub folii wystawała poza krawędź ławy fundamentowej. Folię samoprzylepną lub papę powinno się mocować do podłoża zagruntowanego wcześniej roztworem bitumicznym. W izolacjach przeciwwodnych stosuje się 2 lub 3 warstwy papy lub folii, zawsze łączonej z podłożem.
Czy wywijać folie kubełkową?
folia kubełkowa nie nadaje się na izolację poziomą… jeżeli chodziło Ci o pionową, to wywijanie nie za bardzo zadziała właśnie dlatego że jest ona kubełkowa i zapewnia swobodny przeplyw wody między ścianą a folią.
Czy dawać chudy beton pod ławy?
„Chudy beton” nazywany też betonem stabilizującym ma za zadanie utworzenie „poduszki” pod ławą fundamentową i wyrównanie obciążeń przenoszonych na grunt. Jest niezbędny w przypadku gruntów niejednorodnych, a także w przypadku wykonania wykopu pod ławy o nierównej głębokości.
Czy wywijać folie na ścianę?
Warstwa ta musi być wykonana jako szczelna, aby uniemożliwić wnikanie ciekłej masy pomiędzy płyty izolacji termicznej/akustycznej. Folię należy wywinąć na ściany na wysokość nieco większą od grubości wykonywanego podkładu.
Jak wysoko dawać folię kubełkową?
Dzięki szerokiej ofercie możemy dopasować folię do izolowanej powierzchni tak, aby było jak najmniej zakładek, jednak nie wyeliminujemy ich całkowicie. Folię mocuje się do podłoża za pomocą gwoździ lub kołków w odległości ok. 60cm od siebie, zawsze w dole kubełku, tzn. w miejscu bezpośrednio przylegającym do ściany.
Co pozniej na folię kubełkową?
Witam, Specjalna listwa do kończenia folii kubełkowej a później co chcesz – np. płytki klinkierowe… No dobrze – to nad listwą.
Ile kosztuje czarna folią budowlana?
Po co papa na fundament?
Papa na fundament jest elementem oddzielającym fundamenty od ław oraz ścian parteru. Papa izolacyjna ma za zadanie ochronić ściany przed zawilgoceniem, które mogłoby pojawić się poprzez przylegający do nich grunt.
Jaką grubość papy na fundament?
Warto zwracać uwagę na warstwę wykonaną z włókniny lub tkaniny poliestrowej, która jest bardziej rozciągliwa niż standardowa osnowa. Materiał może mieć grubość od 2 do nawet 5 mm. Asfaltowa papa klejona lepikiem ma zazwyczaj 2-3 mm grubości, a papy modyfikowane termozgrzewalne od 2,5 mm.
Ile warstw papy na fundament?
Izolację ścian fundamentowych robi się zwykle z dwóch warstw papy bitumicznej na lepiku asfaltowym, izolację w podłodze – z jednej warstwy papy (lub folii), ułożonej z piętnasto-, dwudziestocentymetrowym zakładem.
Czy dajemy papę na ławy?
Na ławach wystarczy zwykła papa Zadaniem izolacji jest zatrzymanie wody poniżej poziomu strefy użytkowej domu – parteru albo ewentualnej piwnicy. Funkcję tę z powodzeniem pełni izolacja wykonywana na wierzchu ścian fundamentowych, połączona z izolacją podłogi (>>> ZOBACZ DETAL).
Jak prawidłowo zaizolować fundamenty?
Zazwyczaj izolacje poziome wykonuje się na lepiku, z papy na włókninie lub z pap termozgrzewalnych. Poprawnie położona warstwa izolacji powinna być wywinięta na ławę fundamentową albo połączona na zakład z izolacją poziomą warstw posadzkowych podłogi na gruncie.
Kiedy izolacja pozioma?
O ile wykonanie izolacji poziomej fundamentów uważane jest za obligatoryjne, o tyle w przypadku izolacji pionowej jest to zasadne tylko w dwóch sytuacjach: – gdy ściany fundamentowe zostały wykonane z materiału, który charakteryzuje się wysoką nasiąkliwością.
Jaka najlepsza izolacja pozioma?
Membrana kauczukowo-bitumiczna – dobrze sprawdza się przy średnich izolacjach przeciwwilgociowych. Warto ją stosować w podziemnych częściach fundamentów i ścian fundamentowych. Tego typu izolacja przeciwwilgociowa może być naniesiona na zagruntowany beton.