rozmieszczenie łat pod blachodachówkę uzależnione jest do długości modułu blachodachówki jaki masz zamiar położyć na dachu. Najpopularniejsze na rynku Polskim są blachodachówki o module 350 i 400 mm, a więc począwszy od drugiej łaty wszyskie powyżej bijemy co 350 lub 400 mm.
Jak się przybija łaty pod blachodachówkę?
Co ile łaty pod blachodachówkę modułową?
Łaty mocujemy co 350 mm, należy jednak pamiętać że na górnych zakładkach „tracimy” po około 2 mm (grubość łączonych arkuszy).
Jaki powinien być rozstaw łat?
Na skrajnych kontrłatach zaznaczamy miejsce mocowania łaty podkalenicowej. Odległość tej łaty od punktu wierzchołkowego do początku zależy od kąta nachylenia połaci i powinna wynosić od 3,5 do 4,5 cm.
Co ile cm daje się kontrłaty?
Rozstaw kontrłat zależy od rozstawu krokwi i zwykle jest to około 90 cm. Z kolei rozmieszczenie łat dachowych uzależnione jest od rodzaju pokrycia dachu. Każdy format dachówki oznacza inny rozstaw łat.
Jak łączyć łaty na dachu?
Łączenia łat na krokwiach powinny być wykonane albo poprzez podłożenie równolegle leżącej drugiej kontrłaty albo mocowanie pod kątem. Niestety, często wbrew zaleceniom, jako kontrłaty stosuje się 2,5-centymetrowe listewki, osłabione o uszkodzenia związane z wbiciem gwoździ i wkręcaniem wkrętów.
Jakie wymiary ma Kontrłata?
Kontrłaty mają zwykle przekrój 2,5 x 5 cm. Przekroje łat mogą mieć natomiast wymiary od 2,4 x 4,8 cm do 4 x 6 cm.
Jakiej grubości łaty pod blachę?
Łaty są elemen- tem nośnym dla dachówki i powinny mieć wymiary: szerokość 50-60 mm, a grubość 30-40 mm na dachu odeskowanym i 50 mm na dachu niedeskowanym.
Ile wkrętów do blachodachówki?
Optymalna ilość wkrętów, które powinny zostać użyte podczas montażu blachodachówki to około 7-8 sztuk na metr kwadratowy pokrycia. Odpowiednim miejsce na umieszczenie wkrętu jest dolny brzeg fali.
Jak poprawnie zamontować blachodachówkę?
Arkusze mocujemy na wkręty, przykręcając je do łat w najniższym punkcie, pod przetłoczeniem poprzecznym – rozpoczynając od końca szczytu aż do kalenicy. Pierwszy arkusz powinien wystawać poza okap o około 40 mm, przytwierdzamy go jednym wkrętem do okapu i kalenicy.
Ile ma wystawać blacha?
Choć kiedyś uważano, że należy rozpoczynać układanie arkuszy zgodnie z kierunkiem wiatru, to obecnie kolejność ta jest dowolna. Montaż zaczyna się od okapu (blacha powinna wystawać 40-45 mm poza jego krawędź) i układa rzędami w stronę kalenicy.
Jak się kładzie blachę modułowa?
Do montażu blach należy stosować ocynkowane i powlekane wkręty farmerskie 4,8 x 35 mm. W części okapowej, przykalenicowej oraz na zakładach blacha powinna być przykręcona w każdej dolnej fali trapezu, natomiast w części wiatrówkowej do każdej łaty.
Co ile łaty pod blachę na rąbek?
Blacha na rąbek – przygotowanie podłoża W przypadku dachu stromego łaty wykonujemy w odstępach od 100 – 200 mm, a przy mniejszym skosie co 100 -150 mm. Jednak nie we wszystkich przypadkach łacenie jest dobrym wyborem. Przy tej technice krycia sprawdzi się deskowanie ułożone ażurowo, pełne deskowanie lub płyta OSB.
Ile łat i kontrłat na m2 dachu?
Własnie -a jak to się liczy? Dekarz powiedział mi, że w przybliżeniu liczy się tak: łaty to ilość metrów kwadratowych razy 3 + 20% (czyli 170 x3=510 + 20%=612 mb), kontrłaty to suma długości krokwi + 10 %.
Co ile daje się krokwie na dachu?
Typowy rozstaw krokwi wynosi 80–120 cm. Zróżnicowanie rozstawu na połaci dachu może wynikać z konieczności ominięcia kominów oraz montażu okien połaciowych.
Jakiej grubości łaty pod blachę?
Łaty są elemen- tem nośnym dla dachówki i powinny mieć wymiary: szerokość 50-60 mm, a grubość 30-40 mm na dachu odeskowanym i 50 mm na dachu niedeskowanym.
Ile wkrętów do blachy na rąbek?
Należy pamiętać, by obróbkę zamocować nie do łat, lecz do połaci, najlepiej dwoma wkrętami do blachy.
Jakie wymiary ma Kontrłata?
Kontrłaty mają zwykle przekrój 2,5 x 5 cm. Przekroje łat mogą mieć natomiast wymiary od 2,4 x 4,8 cm do 4 x 6 cm.
Jak łączyć blachę na dachu?
Jedynym właściwym sposobem montażu pokrycia dachu z blachy płaskiej jest mocowanie pośrednie. Polega ono na stosowaniu dodatkowych elementów – łapek, żabek lub pasków mocujących – które się przytwierdza do sztywnego podłoża wkrętami lub ocynkowanymi gwoździami z szerokim łbem (gwoździami papowymi).